Kriz Dönemlerinde, Yetenek Yönetimi İpuçları

Krizler sadece tehdit olarak algılandıklarında, olduklarından daha büyük bir krize dönüşebilirler..! Bu nedenle krizlerin tehditlerin yanında fırsatları da içerdiğinin bilincinde hareket eden liderler, bu anlayışlarını organizasyonlarına da aşılamalıdırlar.

Başarıyı Profillemenin 5 Temel Prensibi

Başarı Profilleme; işe alım, seçme-yerleştirme ve yedekleme gibi yetenek yönetimi süreçlerinin olmazsa olmazıdır. Bir rolde başarı olmak için gereken yetkinlikleri (bilgi, beceri, deneyim, motivasyon, değerler, kişilik vb.) içerir. Ancak kurumlar, amaca hizmet eden, uygun biçimde yapılandırılmış, doğru profillere sahip olduklarından nasıl emin olabilirler? 

Yetenek Yönetiminde 4 Adım Yaklaşımı!

Bu yazı işe alım, geliştirme, terfi & atamalar, yedeklemeler, potansiyel teşhis ve hatta işten çıkarma gibi İnsan Kaynakları ve Yetenek Yönetimlerinin en önemli süreçlerinde, İK ve Yetenek yönetimi profesyonellerinin nasıl daha etkili performans elde edebileceğini vurgulamak için kaleme alınmıştır.

Linking assessments with Employee Value Propositions

Employee value propositions describe the mix of characteristics, benefits and ways of working in an organisation and therefore represent the deal struck between an organisation and its employee which is what the organisation offer and what is expected in return. For employers this helps attract, retain, motivate and engage employees to drive business success.

The fourth industrial revolution and people assessment – great promise or greater peril?

“We must develop a comprehensive and globally shared view of how technology is affecting our lives and reshaping our economic, social, cultural, and human environments. There has never been a time of greater promise, or greater peril.” - Klaus Schwab, Founder and Executive Chairman, World Economic Forum. The words of the World Economic Forum, Klaus Schwab have a profound impact in the field of people assessments.

TTS celebrates Strategic Partnership with Pinsight

This year, TTS-Top Talent Solutions celebrates 3 years of their strategic partnership with Pinsight (previously e-Simulator). This partnership aimed at providing TTS clients’ with world class online assessment centre and business simulation technology to accurately “test drive” and predict managers’, directors’, and executives’ potential to execute business strategy through e-simulation exercises.

TTS is a proud sponsor of The ACSG Conference

The ACSG (Assessment Centre Study Group) is happy to announce that in 2016 they will be hosting their annual 36th conference. The theme of this year’s conference is: Addressing leadership challenges using Assessment and Development Centres.

10 tips to ensure retention

In an increasingly competitive business world, top talent is in high demand. Not only are there financial repercussions, a high turnover rate can also lower the knowledge base in the company. These retention methods can have a significant and positive impact on an organization’s turnover rate. Here are ten tips to ensure retention.

READ MORE

Page 1 of 9

Search