tts-our team banner

 

Wayne F. Cascio, Ph.D.

Başdanışman ve Bilim Danışmanı

Dr. Wayne F. Cascio, Küresel Liderlikte Robert H. Reynolds Başkanlığını elinde tutmaktadır ve Denver Colorado Üniversitesi’nde Ordinaryüs Profesördür. Endüstriyel ve Organizasyonel Psikoloji Derneği Başkanı (1992-1993), İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği (SHRM) Vakfı Başkanı (2007), Yönetim Akademisi İK Bölümü Başkanı (1984) ve Amerika Eyalet Valileri Yönetim Kurulu Üyeleri Akademisi Üyesi (2003-2006) olarak hizmet vermiştir.

Dünya İş Dergisi kıdemli editörüdür. İnsana Yatırım Yapmak (John Boudreau ile beraber, 2. Baskı, 2011), İnsan Kaynakları Yönetimi (9. Baskı, 2013) ve İnsan Kaynakları Yönetiminde Uygulamalı Psikoloji (7. Baskı, Herman Aguinis ile beraber, 2011) dahil olmak üzere insan kaynakları yönetimi konusunda 27 kitabın yazarlığını ya da editörlüğünü yapmıştır.

Şirket küçülmesi ve etik bir şekilde personel sayısının azaltılması ve yeniden yapılandırma konularındaki araştırmasından dolayı Üst Düzey Yönetim Akademisi tarafından iki kez en iyi makale ödülüne layık görülmüştür.

1999 yılında Yönetim Akademisi İK Bölümü’nden Seçkin Kariyer ödülünü aldı. 2004’te Cenevre Üniversitesi’nden (İsviçre) fahri doktorluk unvanı almış ve 2008’de  Uluslararası Yönetim Dergisi tarafından, son 25 yılın en etkili bilim adamlarından biri olarak nitelendirilmiştir. 

2010 yılında İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nden Michale R. Losey İnsan Kaynakları Araştırma Ödülü’nü almıştır. Şu anda, İnsan Kaynakları Profesyonelleri için uluslararası standartlar geliştiren Amerika Teknik Danışmanlık Grubu’nun Başkanı olarak hizmet vermekte ve Amerika Birleşik Devletleri’ni "Uluslararası Standartlar Organizasyonu" nda temsil etmektedir. Dr. Cascio, altı kıtada birçok kuruluşla görüş alışverişinde bulunmuştur ve Ulusal İnsan Kaynakları Akademisi, Yönetim Akademisi ve Amerika Psikoloji Birliği’nin seçilmiş gönüllü bir gurudur. Çalışmaları sürekli olarak The Wall Street Journal, Newsweek, Time, The New York Times, National Public Radio, and Harvard Business Review dahil olmak üzere iş basınında yer almaktadır.

Dr. Cascio lisans derecesini Holy Cross College’da, Master derecesini Emory Üniversitesi’nde ve doktora derecesini de endüstriyel/organizasyonel psikoloji alanında Rochester Üniversitesi’nden almıştır.

Search